Seborea - ako jej porozumieť
Čo je seborea?
Seborea bola po dlhú dobu jednou veľkou neznámou. Jej pomenovanie je odvodené z latinského slova sebum = maz a gréckeho slova rhein = prúdiť.
Seborea, alebo seboroická dermatitída (dermatitis seborrhoica), je chronické zápalové kožné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť v každom veku – od bábätka až po dospelosť. Na vzniku seborey sa podieľa kvasinka rodu Malassezia. Tá sa bežne vyskytuje na koži a živí sa mazom na pokožke, najmä na pokožke hlavy, tváre a hornej časti trupu.
Podľa štatistík toto kožné ochorenie postihne raz za život približne 3 až 10 % svetovej populácie.
Hoci seborea môže byť celoživotnou diagnózou, zvyčajne sa pri nej striedajú problematické epizódy s výskytom symptómov a bezpríznakové obdobia.
Čo spôsobuje seboroickú dermatitídu?
Neexistuje jedna univerzálna príčina vzniku seborey. Vedci a dermatológovia identifikovali niekoľko pravdepodobných spúšťačov, ktoré prispievajú k jej rozvoju:
- genetická predispozícia
- nadmerne aktívna produkcia mazových žliaz
- stres, depresia, únava
- nezdravý životný štýl a životospráva
- hormonálne zmeny
- premnoženie kvasiniek, ktoré sa prirodzene vyskytujú na pokožke
- určité zdravotné ťažkosti a lieky
- defekty imunitného systému
Aké sú príznaky seborey?
Estetický problém nie je jediný, ktorý toto ochorenie sprevádza. Bežne sa vyskytujúce príznaky seboroickej dermatitídy, ktoré pri tomto ochorení najčastejšie pozorujeme, sú:
- mierne začervenanie
- ložiská pokryté žltohnedými mastnými šupinami rôznej hrúbky
- rýchlo sa premasťujúca pokožka
- svrbenie
- vypadávanie vlasov
Správna domáca starostlivosť - základ úspechu
Keďže je seboroická dermatitída chronické ochorenie, úplne sa vyliečiť nedá. Môžeme ho však udržať pod kontrolou, a to zmenou jedálnička, odstránením nesprávnych návykov a dodržiavaním istých pravidiel.
Fénovanie
Toto je jedno z najdôležitejších pravidiel. Vždy si po umytí vyfénujte vlasy a pokožku hlavy, pretože vo vlhkej pokožke ľahko dôjde k premnoženiu kvasiniek. A pozor, nikdy nechoďte spať s mokrými či len vlhkými vlasmi.
Pokiaľ pokožku neošetrujeme a nestaráme sa o ňu, stav sa môže zhoršiť.
Horúca voda je tabu
Pri umývaní a sprchovaní používajte vlažnú, resp. chladnejšiu vodu.
Neškriabte sa
Šupiny by sa nemali olupovať násilím, pretože miesto potom začne krvácať a doba hojenia sa tým predlžuje. Navyše, na takto narušenej koži dochádza k vzniku raniek, ktoré sa môžu následne infikovať.
Zdravo sa stravujte
Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii:
- mastných jedál s obsahom živočíšnych tukov – môžu prispievať k vyššej produkcii kožného mazu, ktorým sa živí kvasinka Malassezia
- cukrov - cukor je zdrojom energie pre kvasinky
- pikantných a korenistých jedál – organizmus sa zahreje, prekrví, a to podporuje zápal
- alkoholu a fajčeniu
Snažte sa vyhýbať stresu, doprajte si pravidelný oddych a relax. Uistite sa, že vaše telo prijíma dostatok živín na ochranu pokožky (napr. preventívnou prehliadkou u vášho lekára).
Ako vám vieme pomôcť v Pekných vláskoch?
Súčasťou komplexných služieb v našom salóne je i trichologické vyšetrenie, ktoré napomáha odhaliť skutočnú príčinu problémov vašej pokožky a zároveň určiť, v akej kondícii sa vaša pokožka nachádza.
Na základe výsledkov trichologického vyšetrenia vám vieme navrhnúť riešenia, ako sú napr. trichologické ošetrenia na mieru (podľa daného problému), nastavenie domácej starostlivosti, prípadne mezoterapeutické ošetrenia.
...a bodka na záver
Len zo zdravej pokožky rastú zdravé vlasy.